Každý kdo má zájem začít s bull sporty, měl by si uvědomit, že se jedná o fyzicky náročné disciplíny (nejen pro psy, ale i pro páníčky) Minimální věk psa pro závod je 12 měsíců a ještě před tím, než začnete s bull sporty trénovat, doporučujeme navštívit veterináře a nechat psa vyšetřit na RTG popřípadě také srdce.

Každý pes vyniká v trochu jiných disciplínách, v bull sportech je opravdu na výběr.

Jednotlivé disciplíny:

HIGH JUMP

Pes se výskokem zavěsí na peška, který je připevněn na speciální konstrukci opatřené kladkou a lanem. Úkolem psa je vyskočit co nejvýše na volně zavěšeného peška a udržet se na něm po stanovenou dobu. Většinou je stanovená doba tři sekundy.

WALL CLIMBING

Disciplína probíhá na kolmé stěně, která je zpravidla pokryta vroubkovanou gumou, a která je opatřená kladkou na zavěšení lana s peškem. Úkolem psa je vyběhnout po stěně co nejvýše, zakousnout se do peška a vydržet na něm po stanovenou dobu. Většinou je stanovená doba tři sekundy.

LONG JUMP

Soutěží se na speciální konstrukci 7,5 metrů dlouhé a 2 metry široké pomalu se zvedající tak, že první tyčka je umístěna ve výšce 10 cm a poslední ve výšce 40 cm. Tyčky jsou od sebe vzdálené 10 cm. Celá dráha je umístěna ve vymezeném koridoru 1 m vysokém, tak aby se zabránilo uskočení psa mimo dráhu. Úkolem psa je přeskočit co nejvíc tyček a skočit co nejdále.

 MONKEY TRACK

Disciplína probíhá na 100 až 200 m dlouhé dráze, kde je umístěno 10 různých překážek. Úkolem psa společně s handlerem je bezchybně a v co nejrychlejším čase překonat celou dráhu. Handler vede psa po celou dobu na vodítku. 

WEIGHT PULLING

Soutěží se na speciální dráze na Weight pulling. Úkolem psa ve speciálním postroji je utáhnout naloženou váhu na vozíku na vzdálenost 4 – 6 metrů za stanovenou dobu. Dosažená hranice utažené váhy u kategorie APBT / AST je za hranící 4 tun, u kategorie SBT/ABT je to za hranicí 2 tun.

WEIGHT PULL SPRINT

Pes běží na rovné ploše travnatého nebo jiného povrchu. Úkolem psa v postroji je co nejrychleji uběhnout 50 metrů dlouhou vyznačenou trať se stanovenou zátěží (pneumatikou, tříkolkou) připojenou k postroji. Feny sprintují zpravidla s pneumatikou vážící 4 kg, psi se 7kg pneumatikou.


WEIGHT DRAG PULL

Každý pes musí uběhnout s připnutými saněmi s příslušným závažím stanovenou vzdálenost 40m v časovém limitu 60 sekund. Jestliže pes nedoběhne za cílovou čáru v časovém limitu, je pokus považován za neplatný.

TUG OF WAR

Disciplína probíhá v předem vyznačeném ringu (prostor vyznačený páskou) na rovném měkkém povrchu např. tráva, písek atd. Úkolem psa v postroji uvázaného řetězem ke kolíku je zakousnout peška a vytrhnout nebo jiným regulérním způsobem získat peška psa uvázaného stejným způsobem naproti. Pešky jsou navzájem spojeny řetězem. V této disciplíně závodí psi i feny dohromady rozděleno jen dle kategorií.

HANG TIME

Pes vyskočí a zakousne se na peška zavěšeného většinou 160 cm nad zemí a musí zůstat viset bez dotyku nohou země na peškovi co nejdéle. Špičkové výkony jsou kolem 1 hodiny visu.

THRUST LOAD UP

Jedná se o disciplínu, kde pes roztahuje danou váhu, zavěšenou přes kladku tak, že se pes zakousne do peška a musí couvat. Závodí se ve dvou variantách a to, kde pes se musí co v nejkratším čase dostat za cílovou čáru a nebo se soutěží v co nejvyšší vytažené váze.

A-FRAME

Disciplína se provádí na speciální překážce ve tvaru písmene A stanovené velikosti a rozměrů. Úkolem psa je po stanovenou dobu 1 minuty překonávat překážku tam a zpět a dosáhnout co nejvyššího počtu přeskoků.

 

TREADMILRACE

Pes běží na běhacím pásu opatřeným měřičem uběhnuté vzdálenosti, upnutý na postroji po dobu 2 minut

SPRINT RACE

Psi závodí v předem vylosovaných dvojicích (trojicích) na vymezené trati 50, 80, nebo 100 metrů. Psi běží ve vymezeném sektoru za střapcem taženém na lanku pomocí navijáku. Vítězí pes, který je v cíli první. Jinou variantou je individuální závod, kdy každý pes běží sám a vítězí pes s nejrychlejším časem.

Odkaz na pravidla

http://www.staffbullclub.cz/pages/vycvik/bull-terrier-sporty/pravidla+bull+sportu+plemene+sbt.pdf