Slovo mushing je obecně termín pro sportovní využití síly tahu psa či psů. Ovšem konkrétněji je na mysli použití jednoho či více psů k tahu  saní, lyžaře na běžkách či lyžích na sněhu nebo koloběžky, tříkolky, kola či běžce na suchu.  Nejčastěji se zapřahají severská plemena  – husky, malamut, samojed, grónský pes a jejich kříženci, ale pro tento sport lze využít jakékoli plemeno s fyzickými dispozicemi pro tah či vytrvalostní běh. Sport pro psí spřežení i  jednoho psa.

Kategorie mushingu:

Dogtrekking  je extrémním kynologickým vytrvalostním sportem, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu. Účastník absolvuje určenou trasu za pomoci mapy a itineráře. Psovod je se psem či více psy spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku. Akce jsou obvykle pořádány na  100 a  více kilometrů a jsou rozděleny do etap.

Canicross - je sportem pro lidi,kteří milují své psy a běhání ve volné přírodě. Nejedná se totiž vlastně o nic jiného, než o běh přirozeným terénem se psem, kterého má psovod připnutého na speciální šňůře ke svému bedernímu pásu.

Bikejöring - skijöring  - další odvětví tažných sportů oblíbené hlavně u těch, kteří vlastní jen jednoho psa a chtějí se věnovat některému z rychlostních disciplín. Jezdci se pohybují na kole, koloběžce, kolečkových bruslích, v zimě na lyžích, taženi svým psem na pružném vodítku připnutém kolem beder. 

Weight pulling - silová disciplína, tahání zátěže na určenou vzdálenost. Pes tahá tříkolku s živou váhou osob nebo vozík na kolech nebo na kolejích se závažím. Rozhodující je zátěž a také čas, za který pes trasu zdolá.

Weight pull sprint - silová a rychlostní disciplína. Pes zdolává danou vzdálenost zapřažený do koloběžky nebo tříkolky s živou váhou. Počítá se nejrychlejší čas v poměru k váze psa a zátěže.