Obrany rozdělujeme do dvou skupin: sportovní a pracovní. V žádném případě se nejedná o podporování nebo prohlubování agresivity psa, ale podporuje se tzv. kořistnický pud.

Nácvik obran není omezen rasou nebo velikostí psa a většina psů obrany miluje a jsou pro ně skvělou zábavou. S obranami můžete začít již se štěňátkem a to po výměně zoubků. Majiteli obrany pomáhají v ovladatelnosti psa. Hyperaktivní zvíře vybije energii, silně vzrušivý pes se učí rychlému přechodu do klidu, bázlivý nebo nejistý pes si posílí sebevědomí.

Správný nácvik obran a bezpečnost vašeho psa je závislá na zkušenostech, znalostech a kvalitě figuranta. Byť se může zdát, že se jedná o jednoduchou práci, opak je pravdou. Figurant musí dobře znát anatomii i psychologii psů, musí dobře odhadnout kdy a jak s pejskem pracovat, kdy ustoupit, kdy na psa zatlačit, musí se rychle rozhodovat dle nastalé situace, aby psu neublížil fyzicky ani psychicky. V neposlední řadě musí být figurant ve velmi dobré fyzické kondici. Jeho práce je velmi náročná po všech stránkách.    

Naše škola má k dispozici velmi kvalitní a zkušené figuranty, kteří odvádí dobrou práci a mají moji plnou důvěru. Figuranti k nám dojíždí desítky kilometrů, proto je nutné zajistit odpovídající počet pejsků k práci v minimu i maximu. Na obrany se musíte předem objednat a objednání je závazné.

 

Pro sportovní kynologii:

- obrany dle národního a mezinárodního zkušebního řádu

- obrany pro radost - pes vybije přebytečnou energii a učí se být ovladatelný i na    nejvyšší úrovni vzruchu

- obrany pro posílení sebevědomí - mohou pomoci pejskům plachým nebo bázlivým

 

Pracovní pro fyzické osoby:

- výcvik ve střežení  (pochůzka na volno, střežení psovoda, střežení u kolíku)

- střežení objektů

- aktivizace psa

vhodné pro majitele, kteří chtějí, aby jim byl pes ochráncem majetku i jejich vlastní osoby. Pes se učí samostatné práci v objektu - zahradě, domě bez přítomnosti majitele. Pes by měl narušitele označit, zabránit mu v pohybu a vyčkat do příchodu psovoda, nikoliv ho napadnout, pokud není sám napaden, nebo nedojde k pokusu o útěk, případně ohrožení psovoda.   Dále se pes učí ve vnějším prostředí (na procházkách) ochránit svého psovoda před napadením, střežit svého psovoda před podezřelou osobou (např.:  opilec). Upozornit psovoda zejména ve večerních a nočních hodinách na blížící se osobu nebo osobu ukrytou.

 Pes se tímto způsobem výcviku učí samostatné práci, stává se spolehlivým ochráncem svého majitele a jeho majetku, ale současně dobře ovladatelným psem, který není nebezpečný v běžném životě.