Obrany rozdělujeme do dvou skupin: sportovní a pracovní. V žádném případě se nejedná o podporování nebo prohlubování agresivity psa, ale podporuje se tzv. kořistnický pud.

Nácvik obran není omezen rasou nebo velikostí psa a většina psů obrany miluje a jsou pro ně skvělou zábavou. S obranami můžete začít již se štěňátkem a to po výměně zoubků. Majiteli obrany pomáhají v ovladatelnosti psa. Hyperaktivní zvíře vybije energii, silně vzrušivý pes se učí rychlému přechodu do klidu, bázlivý nebo nejistý pes si posílí sebevědomí.

Správný nácvik obran a bezpečnost vašeho psa je závislá na zkušenostech, znalostech a kvalitě figuranta. Byť se může zdát, že se jedná o jednoduchou práci, opak je pravdou. Figurant musí dobře znát anatomii i psychologii psů, musí dobře odhadnout kdy a jak s pejskem pracovat, kdy ustoupit, kdy na psa zatlačit, musí se rychle rozhodovat dle nastalé situace, aby psu neublížil fyzicky ani psychicky. V neposlední řadě musí být figurant ve velmi dobré fyzické kondici. Jeho práce je velmi náročná po všech stránkách.   

Naše škola spolupracuje se zkušeným figurantem, který odvádí dobrou práci již mnoho let. Na obrany se musíte předem objednat a objednání je závazné.

Obrany  sportovní

- obrany dle národního a mezinárodního zkušebního řádu

- obrany pro radost - pes vybije přebytečnou energii a učí se být ovladatelný i na nejvyšší úrovni vzruchu

- obrany pro posílení sebevědomí - mohou pomoci pejskům plachým nebo bázlivým

Obrany pracovní 

- výcvik ve střežení (pochůzka na volno, střežení psovoda, střežení u kolíku)

- střežení objektů

- aktivizace psa

vhodné pro majitele, kteří chtějí, aby jim byl pes ochráncem majetku i jejich vlastní osoby. Pes se učí samostatné práci v objektu - zahradě, domě bez přítomnosti majitele. Pes by měl narušitele označit, zabránit mu v pohybu a vyčkat do příchodu psovoda, nikoliv ho napadnout, pokud není sám napaden, nebo nedojde k pokusu o útěk, případně ohrožení psovoda.  Dále se pes učí ve vnějším prostředí (na procházkách) ochránit svého psovoda před napadením, střežit svého psovoda před podezřelou osobou (např.: opilec). Upozornit psovoda zejména ve večerních a nočních hodinách na blížící se osobu nebo osobu ukrytou.

Pes se tímto způsobem výcviku učí samostatné práci, stává se spolehlivým ochráncem svého majitele a jeho majetku, ale současně dobře ovladatelným psem, který není nebezpečný v běžném životě.