Báječná léta se psem díl 2.: Kupujeme štěně část I.

Každý, kdo si pořizuje psího kamaráda, by měl mít představu, co od pejska očekává a co mu může nabídnout. Chci pejska, společníka, na sport, na výlety, na výstavy, do práce nebo na hlídání domu? Kolik času mu mohu věnovat? Jsem člověk aktivní nebo spíše pasivní? Stačí na vybranou rasu mé zkušenosti a fyzička? Sice to bude znít jako klišé, ale jen na vzhledu opravdu nezáleží. Univerzální rada by tedy mohla znít: Jaký je pán, takový by měl být pes.

Velmi často se setkáváme s majiteli, kteří velmi záhy zjistili, že nevolili správnou rasu, dobrou povahu, na psa fyzicky nestačí nebo od něj očekávají více, než jim daná rasa nabízí. Výjimkou prý nejsou ani majitelé překvapeni chorobami, které se u jejich mazlíka objevují. „Do školy také často přijdou lidé bez sebemenších zkušeností se psy, kteří si vybrali rasu náročnou i pro zkušené pejskaře. Všem nováčků i zkušenějším chovatelům bychom proto před pořízením štěněte, chtěli dát pár rad a zásad, aby byli spokojeni oba, pán i pes.

Rada 1.: Mám si vybrat štěně s PP, bez PP nebo voříška?

S PP

Psi s průkazem původu (PP) jsou registrováni v plemenné knize a jejich chov má jistá pravidla. Než je jedinec uznán chovným, musí nejdříve splnit podmínky chovnosti, které se u jednotlivých ras liší. S menšími odchylkami se chovnost podmiňuje mimo jiné výbornými výsledky na výstavách, odpovídající povahou a v neposlední řadě zdravotními testy. Jedinci, kteří mají povahové, růstové, exteriérové a zdravotní problémy se z chovu vyřazují.

Takto řízený chov má novému majiteli zaručit, že si pořizuje štěně odpovídajícího vzhledu, vzrůstu, zdravé a povahově vyrovnané. Věřte, že dobrý chovatel investuje do chovu nemalé peníze. Proto je i pořízení pejska s PP finančně náročnější, ale rozhodně se vyplatí, i když ani papíry nejsou 100% zárukou.

Bez PP

Dále se můžete setkat s nabídkou štěňat „čistokrevných“ jejichž rodiče sice mají PP, ale z různých důvodů (časového, finančního atd.) nebyli uchovněni. Může to být pravda a nemusí. Může se právě jednat o zvíře, které bylo z chovu vyřazeno pro některou z výše uvedených vad, což vám však pan chovatel zatají.

Voříšci

Poslední nabízenou skupinou jsou štěňátka nejrůznějších kříženců z nechtěných spojení nebo pouličních lásek. Tady už neplatí žádná pravidla, mnohdy nelze zjistit ani kolik otců štěňátka mají (fena při ovulaci může zabřeznout s několika samci současně), natož dopídit budoucího vzhledu, předpokládané povahy či genetických vad. Ale v tomto případě vás štěně vyjde nejlevněji, mnohdy jen za Děkuji.

Rada 2.: Dobrý chovatel – dobrá volba.                                                                                                                                       

Dobrý chovatel vás seznámí s matkou štěňátek a jeli to možné i s otcem. Máte tak možnost odhadnou povahu a vyvarovat se koupě v případě, že rodiče jsou bázliví, nepřiměřeně nekontaktní, agresivní vůči psům nebo dokonce k lidem. Také s vámi chce zůstat v kontaktu, aby vám případně poradil s výchovou i proto, aby mohl sledovat, že jeho štěně je v dobrých rukách.

O vybraném štěňátku řekne dobrý chovatel maximum informací o jeho povaze, předpokládaném exteriéru a popřípadě vám doporučí vhodné štěně s odpovídajícím temperamentem pro vaše požadavky. Poradí vám s péčí o miminko, s výbavou i prvními krůčky ve výchově. Také s vámi podepíše kupní smlouvu, kde jsou jasně uvedeny podmínky a záruka na štěně. Pejsek je tím ale také chráněn při případném nevhodném zacházení z vaší strany a chovatel tím dokazuje, že mu na jeho štěňátkách záleží.

Dobrý chovatel má štěňata v dobrém výživném, fyzickém a psychickém stavu, a nechová je bez kontaktu s lidmi a vnějšími vlivy. Štěňátka by měla být aktivní, hravá, těšit ze společnosti lidí, být zvědavá, kontaktní a chovaná v čistém prostředí. Že jste narazili na člověka, který se v chovu vyzná, poznáte také tím, že rodiče i štěňátka živí kvalitním krmením, které má vliv na fyzický a zdravotní vývoj štěněte.

A v neposlední řadě, dobrý chovatel vám nedá štěně mladší sedmi týdnů. Pejsek by také měl být očkovaný a odčervený.