Báječná léta se psem díl 3.: Kupujeme štěně část II.

Rada 3.: Jak poznám to správné štěně?

S výběrem štěněte si dejte na čas. Pozorujte, jak se k sobě sourozenci vzájemně chovají, kdo má stále na vrh a kdo je naopak stále někde dole. Kdo se straní, kdo je všude první, kdo na váš podmět přiběhne hned a radostně, kdo váhá, kdo nejde vůbec, kdo se brání pohlazení a tak dál.

Existuje i jednoduchý test, jak povahu štěňátka odhalit. Jestli má pejsek schopnost se vám podřídit, můžete odhadnout i takto:

1) Zvedněte štěně v rukách od těla nad podlahu, samozřejmě tak, abyste mu nepůsobili bolest. Můžete na něj mluvit klidným hlasem, nebo jen mlčet a čekat na jeho reakci. Štěně bude asi z počátku kňourat a vrtět se, ale za chvíli by se mělo uklidnit. To, které se i v budoucnu nebude chtít moc podřizovat, se bude intenzivně bránit a pravděpodobně vás začne kousat i do rukou. Nepomůže-li ani zvýšená intenzita hlasu máte co dočinění se silně sebevědomím jedincem.

2) Štěně převalte na záda a v této pozici ho držte. To s velkým sebevědomím se bude ze všech sil nepříjemné poloze bránit. Štěně s vyrovnanou submisivní povahou se za chvíli uklidní a zůstane ležet. Nervově labilní štěňata nekladou větší odpor a mohou se i pomočit.

Z tohoto celkového porovnání štěňátek, máte šanci vypozorovat jedince, kteří se důrazně prosazují a budou potřebovat důslednou výchovu a zaměstnání – povaha vhodná pro zkušené pejskaře. Na druhé straně jsou ta štěňátka, která jsou vždy na konci a mají malé a někdy téměř žádné sebevědomí. U nich počítejte se spoustou překážek, které budete muset překonat, abyste doma neměli traumatizovaného psa. Projev štěňátek v pomyslné středové zóně, je pro laika to nejlepší, štěně submisivní, ochotné se podřídit, ale současně zdravě sebevědomé a zvídavé.

Rada 4.: Zásadně odmítněte když….!!!

…je štěně mladší šesti týdnů. Předání pejska u benzinky, na tržišti a podobně. Štěně jevící známky nemoci – zakalené oči, výtok z očí či nosu, začervení (nepřirozeně velké tvrdé nafouklé bříško). Štěně zanedbané, podvyživené, pokálené. Pejska, jehož rodiče, přinejmenším matku, nemáte šanci poznat. Štěně z jasných množíren – velké množství štěňat různého stáří i ras. Malého chlupáče chovaného v izolaci bez kontaktu s lidmi a okolím.

Rada na závěr

Pamatujte, že správná volba štěňátka je začátek báječného života se psem, ale není to vše. Velký podíl na povaze psa má důsledná výchova a správné vedení, které i z nevyrovnaného štěněte může udělat spolehlivého kámoše. Naopak absence pravidel, nedostatečná, špatná nebo nevhodná výchova i z kvalitního štěněte udělá chudáka nebo zabijáka.