Báječná léta se psem díl 8.: Jak se zabavit spolu s dospělým psem

Rok se s rokem sešel a z vašeho štěňátka se stává dospělý pes. Věnovali jste mu dostatek pozornosti, cvičili jste s ním, vychovali z něho spolehlivého parťáka byť s občasnými mouchami. Můžete být na sebe hrdí, položili jste kvalitní základy pro vaše soužití. Čím více času jste trávili se svým psem, tím lépe jste ho připravili do dalších let a také dokážete dobře rozpoznat jeho nálady a umíte v něm číst. Vše, co jste do pejska investovali časově i emotivně se vám nyní bude úročit v několika dalších báječných letech se psem.

Nyní budete sklízet plody své práce a už si jen a jen budete užívat ty krásné, neopakovatelné společné chvíle.  I přesto však nezapomínejte, že i nadále je potřeba chlupáče zaměstnávat a uspokojovat jeho potřeby, aby byl šťastný a spokojený.  

Každodenní dlouhá procházka by proto měla být samozřejmostí. „Pejsek si protáhne svaly, přečte si cestou ´dopisy´ od kamarádů, stále zkoumá nové a nepoznané. Občas ale do procházky přidejte pár prvků ze základní povelové techniky, aby váš hafan nevyšel ze cviku a hlavně, věnujte svému psovi dostatek času. Chcete-li, aby chlupáč byl opravdu šťastný, najděte pro něj aktivitu, která bude bavit vás oba. A nemusíte vždy směřovat do vrcholové reprezentace, můžete vše dělat jen a jen pro radost ze společných chvil.“

V dnešní době existuje poměrně velká škála psích sportů, z nichž některé můžete provozovat individuálně a nepotřebujete k nim prakticky vůbec žádné speciální pomůcky. Na některé budete potřebovat naopak vybavení, které vám je k dispozici na psích hřištích, v psích školkách nebo na cvičištích a některé psí sporty se dokonce neobejdou bez odborného vedení a spolupráce s výcvikáři.

Zde vám přinášíme inspiraci pro volné chvilky se psem:

Sportovní kynologie – výcvik psa dle NZŘ a MZŘ (národní a mezinárodní zkušební řád). Skládá se ze třech disciplín poslušnost, pachové práce a obrany.  

Agility – parkurový běh pro psy a jejich majitele. Parkur je sestaven z různých typů překážek (skokové, tunely, kladina, houpačka, slalom…) Pes je překonává v předem určeném pořadí na volno, veden pouze slovními povely a pohybem psovoda.

Dogdancing – tanec se psem. Využívá nejrůznější triky, kterými svého pejska naučíte na jednoduchá gesta, sestavením choreografie a za doprovodu hudby „odtančit“ tematický příběh.

Bull sporty – jedná se zejména o silové a vytrvalostní disciplíny, jako je tah maximální zátěže, sprint se zátěží na určitou vzdálenost, volný výskok do výšky se zákusem do peška, výskok po kolmé stěně se zákusem do peška, výskok na peška s maximální dobou zákusu, skok do dálky za návnadou, přetahování o peška.  Nenechte se zmást názvem tohoto sportu, rozhodně není určený jen pejskům typu bull.  

Záchranářské práce – se začínají s pejskem trénovat od útlého věku. Pes se vhodným způsobem v různých prostředích učí využívat své čichové schopnosti k vyhledávání osob. Jedná se o krásný a těžký sport, který ovšem můžete využít při záchraně lidských životů.   

Dogfrisbee  – házení talíře (disku) psovi. Psovod hází do dálky, nebo různými směry a různých výšek. Postupně přidáváte k házení různé triky a figury.                                                                                  

Dogtrekking – extrémní vytrvalostní sport, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu. Psovod je se psem či více psy spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku  Akce jsou obvykle pořádány na 100 a více kilometrů a jsou rozděleny do etap.

Muschering – psí spřežení tahá v létě kolo nebo trojkolku a v zimě sáně s muscherem na vytýčené trase přírodním terénem. Tratě jsou pro jednoho psa nebo velká psí spřežení. Existují rozdílné délky i náročnosti.

Bikejöring – odvětví tažných sportů oblíbené hlavně u těch, kteří vlastní jen jednoho psa a chtějí se věnovat některému z rychlostních disciplín. Jezdci se pohybují na kole, koloběžce, kolečkových bruslích či v zimě na lyžích, taženi svým psem na pružném vodítku připnutém kolem beder.

Canicross – je sportem pro lidi, kteří milují běhání ve volné přírodě. Nejedná se totiž vlastně o nic jiného, než o běh přirozeným terénem se psem, kterého má psovod připnutého na speciální šňůře ke svému bedernímu pásu.

Dostihy a Coursing – je sprint psa na dráze nebo v přirozeném terénu za návnadou.

Pasení – využití přirozeného chování honáckých a pasteveckých plemen při pasení stáda.

Lovecký výcvik a norování – opět využívá přirozených pudů loveckých plemen pro práci.

„Rozhodně to nejsou všechny psí sporty, ale přejeme vašim chlupáčům, abyste jim vždy našli nějakou aktivitu, které se budete společně věnovat. Prohlubuje to váš vztah, vzájemné poznávání a hlavně váš miláček prožije plnohodnotný, aktivní a šťastný život s vámi.“