Báječná léta se psem díl 1.: Čtyřnohý kamarád je na plný úvazek

Přemýšlíte o pořízení chlupatého společníka? Víte, na co se připravit? Máte jasno v rase a pohlaví? Chcete štěně, nebo dospělého psa? A skutečně víte, jak psa vychovat a uspokojit jeho potřeby? Na všechny tyto a mnohé další otázky vám odpovíme v novém seriálu Báječná léta se psem.

Ratolest vytrvale škemrá o štěňátko. S partnerem zatím neplánujete rodinu, ale rádi byste si společně pořídili psa. Odrostly vám děti a připadáte si nepotřební a osamělí. Existují desítky důvodů, proč si lidé domácí mazlíčky pořizují a za svého společníka velmi často volí právě psa. Dříve, než ale učiníte zásadní rozhodnutí a čtyřnohého kamaráda přivedete domů, radíme abyste opravdu racionálně zvážili všechna pro a proti. „Pes není sezónní záležitost. Potřebuje vás po celý svůj život a jeho potřeby neodložíte na druhý den, týden nebo měsíc. Je to několikaletý každodenní závazek“

Ujasněte si, proč psa chcete

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že pes není módním doplněk, hračkou pro děti, nebo řešením vašich komplexů ani životní krize. Není ani boxovacím pytlem ani hromosvodem. Je to živý tvor, který má své každodenní potřeby, pocity, nemoci, zlozvyky, instinkty a genetickou výbavu. Nemůžete ho vypnout ani mu vyndat baterky. Nemůžete ho strčit do šuplíku nebo uklidit na půdu. Pořízením chlupáče nabýváte zodpovědnosti za jeho život i činy od prvních dnů až do jeho skonu.

Chlupáč je jako dítě, potřebuje lásku i výchovu

Příchod chlupáče předpokládá účast všech členů domácnosti, a proto by s pořízením měli souhlasit všichni zúčastnění. „Pes, jako dárek pro nepřipraveného, nebo překvapení pro rodinu, může značně zkomplikovat vztahy. Mnohdy bohužel takové překvapení končí na ulici v lepším případě v útulku.“

Pes také instinktivně vycítí, že není někým vítán a už v tomto raném stadiu se tak mohou zrodit první problémy s chováním zvířete.  „Čtyřnohý kamarád v každém případě změní vaše zaběhlé koleje. Vyžaduje čas, změnu v organizaci celé rodiny a mnohdy i dočasné nebo trvalé úpravy bytu či zahrady. Celá rodina by si tedy předem měla ujasnit pravidla ve výchově, aby nedocházelo k situacím, že pes je trestán jedním za to, co mu druhý toleruje.“ Investice do socializace štěněte ve psích školkách a do základní výchovy pod odborným vedením se tedy rozhodně vyplatí a vyvarujete se mnoha chyb ve výcviku.

Do rodinného rozpočtu přibude další položka

Výdaje za psa nekončí koupí štěněte a pytle granulí. Rozhodně do svého finančního rozpočtu budete muset přidat kolonku „pes“. A zdaleka nejde jen o krmení, které by mělo být odpovídající kvalitou i množstvím. Desetikilový pytel za tři stovky ze supermarketu, opravdu nemá se správnou a vyváženou výživou nic společného. Je třeba počítat také s pravidelnými návštěvami veterináře, očkováním, odčervováním, nákupem přípravků proti parazitům a vzhledem k tomu, že péči nehradí zdravotní pojišťovny, připravte si víc než poplatek u svého lékaře.

„Určitě se nevyhnete zdravotním problémům a bohužel mnohdy ani operačnímu zákroku, a to už dokáže domácí rozpočet zasáhnout velmi citelně. Doporučuji i pojištění, pro případnou náhradu škody způsobenou vaším psem. Výdaje za výbavu pro pejska nejsou nijak drastické a od určitého věku se obnovují jen minimálně. Přesto se ve škole setkávám s majiteli, kteří svého psa přivedou na provaze nebo pásku od kalhot a na obojku po voříškovi z dětství.“

Pes je hlavně kamarád, ne jen hlídač

Pro zdravý vývoj psa je nezbytně nutné mu zajistit dostatek vaší společnosti a množství podnětů k rozvoji. Toto je zejména problém lidí, kteří si psa pořídí na zahradu. Často se stává, že nabudou dojmu, že když je pes vidí denně při odchodu a příchodu z práce, večer při krmení a celý den má k dispozici zahradu, je spokojený. Opak je pravdou.

„Pes je smečkové zvíře a potřebuje dostatečný kontakt se svou lidskou smečkou. Potřebuje poznávat okolní svět, aby se mohl rozvíjet a učit se. Mnohdy tolik odsuzovaný pes z paneláku je na tom pak nesčetněkrát lépe než pes ze zahrady u domu. Chlupáč v bytě je šťastnější, protože se může těšit opravdu z těsného kontaktu s majitelem a dostatečného množství procházek.“

Haf, čekám tě doma

Před pořízením psa je pak v neposlední řadě třeba si uvědomit, že končí vaše časová svoboda. Stále musíte mít na paměti, že doma na vás čeká někdo, kdo vás potřebuje. Proto se po práci nemůžete zastavit u přátel, ale musíte nejdříve domů. Z večírku musíte odejít v nejlepším, protože chlupáč potřebuje vyvenčit a o psa se někdo musí postarat, když odjedete na dovolenou, služební cestu nebo musíte do nemocnice.

„Pořízení psa je závažné rozhodnutí. Věnujte mu dostatek času a rozvahy.“