Rozhodli jste se se svým psem zapracovat na jeho fyzické i psychické kondici. Chcete zlepšit jeho koordinaci , posílit stabilitu, zvýšit odolnost proti úrazům, posunout jeho výkon , ale hlavně mu dopřejete uvolnění a relaxaci. Váš pes se zbaví bolesti , ztuhlých a přetížených svalů , bude správně používat celý pohybový aparát, správně se osvalí a v neposlední řadě aktivací hlubokého stabilizačního systému mimo jiné mírníte projevy některých onemocnění pohybového aparátu, jako např. dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu , spondylósy, Cauda equina syndrom a tím prodloužíte jeho bezbolestný pohyb i o několik let.

Chceme vás tímto upozornit na několik skutečností ohledně práce s vaším psem a rádi bychom, aby jste při naší práci tyto skutečnosti brali v potaz a respektovali postupy a rozhodnutí trenéra. Váš trenér má potřebné vzdělání , zkušenosti a znalosti. Má za sebou stovky hodin práce s různými rasami i povahami psů a každé jeho rozhodnutí je podloženo dlouhodobou praxí. Váš trenér ví přesně jak dávkovat práci vašemu psu a ví, jak má být cvik správně proveden, aby vedl k požadovanému výsledku. Nepřesvědčujte vašeho trenéra o tom, zda váš pes ještě může pracovat, že klidně cvik může udělat znovu, že to přeci normálně dělá. Neříkejte že deset minut práce pro vašeho psa nic není, protože běžně hodinu lítá po louce nebo ujde 10 km, že s ním přeci každý den hodinu intenzivně sportujete. Vaše argumenty známe a každodenně se s nimi potýkáme. Cvičení, která bude ode dneška váš pes s námi absolvovat je totiž založené na zcela jiných principech, potřebách a náročnosti než zatím můžete posoudit.

- První tréninky jsou v krátkých intervalech s větším počtem pauz na uvolnění zvířete. Proto se vám může trénink zdát nedostačující nebo bez přínosu. Váš pes se v průběhu prvních tréninků musí naučit jiný systém práce a náročnost této práce je zejména v psychické činnosti psa. Hodně činností které na tréninku po psu chceme není jeho přirozeností, ale pes se učí vědomě používat jednotlivé časti svého těla. Např: v běžném životě není pro zvíře problém překonat překážku. Pes ve většině případů má potřebu překážku přeskočit jedná se o podvědomé chování. Při tréninku chceme po psu, aby překážku ve formě nízké kavalety nepřeskočil , ale překročil přirozenou chůzí a to postupně jednotlivými tlapami aniž by o překážku zavadil.

- Pro správné provánění většiny cviků je nezbytné, aby se pes naučil správný fyziologický postoj (FP). Opět většina psů má zažité zlozvyky, kterými si ulevuje od bolesti nebo nepříjemných pocitů proto naučení správného postoje je základ, ale někdy je to běh na dlouhou trať. Rozdíl mezi správným postojem a nesprávným je ve výsledku. Špatným fyziologickým postojem svému psů nepomáháte, ale můžete i citelně ublížit. Bez FP se nelze u většiny cviků posunout k větší náročnosti (správný postoj - pracují správné svaly), špatný postoj = disbalance.

- S FP bezpodmínečně souvisí stabilita a rovnováha zvířete. Pokud pes nezvládá FP má tendence si při práci ulevovat např. ukročením jedné nohy stranou, roztažením nohou, sednutím, nadlehčováním některé končetiny a tím dochází k disbalanci, která má za následek, že pes nadále nadměrně zatěžuje určitou, většinou již dlouhodobě zatěžovanou část svého těla.

- Málokdo si uvědomuje, že pes v běžném pohybu málokdy vědomě používá zadní nohy. Pohyb a koordinaci zajišťuje přední fronta a zadní fronta se víceméně pouze veze. V našem cvičení po psu, ale od počátku chceme, aby si začal uvědomovat i pohyby zadní části těla a používal je vědomě. Např. pes se většinou bez problémů na pomůcku postaví předními končetinami. Zadními se ovšem předmětu zpočátku vyhýbá. Snaží se ho obejít nebo přeskočit.

- Účelem cvičení je nastolit rovnoměrné zatížení svalového systému, posílení vnitřního stabilizačního systému, uvolnění a rozhýbání ztuhlého svalstva. Toto cvičení pro psy bychom mohli přirovnat k cvičení Pilates. Efekt cvičení nepřináší dlouhé stání v určité pozici, to by se zcela minulo účinkem, ale krátkodobé zapojení svalů a následné uvolnění . Při většině cviků pes pracuje s vlastní vahou, což je fyzicky dost náročné. Současně je však cvičení pro psa náročné i po psychické stránce. Délka cvičení je proto taková, aby splnila požadovaný účel, ale současně jsme psa nepřetáhli ani fyzicky, ale ani psychicky. Tím si zaručíme, že se na další trénink pes bude opět těšit.