Báječná léta se psem díl 7.: Jak na psího puberťáka část II.

Poctivě jste s pejskem cvičili, učili ho a měli radost z jeho pokroků a teď najednou máte dojem, že zase nic neumí? Nepřijde na přivolání, ba naopak z dálky s přihlouplým výrazem čeká, co vy na to? Při povelu Lehni na vás zírá, jako že to nikdy neslyšel a vůbec neví, co po něm chcete, a potkávají vás další katastrofy, které už jste doufali, že jste zažehnali? Nebojte se. Vše se zase vrátí do normálu. Jen se nenechte otrávit, zatněte zuby a toto období dalšího vzdoru a odmítání přežijte v klidu. To jen u pejska přišla druhá puberta, která je někdy mezi sedmým až devátým měsícem věku.

Teď nastává období, kdy se i jedinci do této doby nekonfliktní a přátelští ke svým psím kamarádům pokusí prosazovat. Psi, samci poprvé porovnávají své pozice s vrstevníky a ti hodně sebevědomí si dovolí i na dospělé jedince. Psí holky se pak mohou začít projevovat nezájmem o hru a dokonce se více či méně mohou i bránit kontaktu ze strany cizích psů. U některých fenek to vypadá jako agrese, u jiných jako strach. Většinou se ale v tomto období slečna připravuje na první hárání a její chování je způsobeno hormonálními změnami. Majitele holčiček navíc nepotěší, že tato změna v chování se může objevovat při každém hárání a podle povahy nastává asi měsíc před a končí zhruba měsíc po něm. Fenky bývají protivné netykavky, startují po každém chlupáči, který se k nim přiblíží a každého kamaráda vyhání, nebo se nepřiměřeně podřizují. Toto chování lze do určité míry tolerovat, ale nemělo by přerůst v agresivitu.

V případě porovnávání pozic doporučujeme okamžitý a důrazný zásah. „Už ve chvíli, kdy se váš pes blíží k druhému s vysoko zdviženou hlavou a ocasem, upřeným pohledem a celkově máte dojem, že vyrostl o pár centimetrů, přesměrujte jeho pozornost na sebe. Nedovolte mu žádné výpady, útoky, vrčení, provokativní štěkot. Nedovolte mu naskakovat na druhé a nedovolte mu ´téčkovat´.“ (Na vysvětlenou pojem „téčkovat“ značí pozici, kdy pes přistupuje k druhému z boku. Hlavu staví nad jeho hřbet a tím vytváří písmeno T. Pozice bývá k vidění u psa a feny před pářením)

Každý takový projev okamžitě zastavit rázným zákazovým povelem a uvedením psa do klidu v ideálním případě do sedu u vaší nohy. „Klid ale neznamená, že psa držíte s vypětím všech sil a máte napnuté vodítko k prasknutí. Klid znamená, že pes je na volně prověšeném vodítku a jen sleduje. Velmi často v těchto vypjatých situacích slýcháváme majitele, jak konejší svého psa slovy Hodný, hodný, pro něj je to ale stejné, jako když říkáte Dobře se chováš, tak je to správné. Vlastně ho nevědomky v tomto chování podporujete,“ a to je častou chybou.

A jak tedy reagovat? Důrazným zákazem. Váš pes by měl k druhým i nadále přistupovat s mírně skloněnou hlavou, uvolněným pomalu se pohybujícím ocasem a pohledem, který jakoby uhýbá. „Psi by se měli vzájemně očichat, protože tím si projevují úctu a respekt. Největší chybou v tomto období, kterou můžete ve výchově udělat je, že při náznaku problému začnete psa táhnout pryč a nedovolíte mu kontakt s druhým chlupáčem. Jestliže v tomto stavu vzrušení, napětí, útoku, strachu, podřízení nebo hysterie odvedete svého psa pryč, nečekejte, že příště se bude chovat lépe. Někdy je těžké přimět majitele druhého zvířete ke spolupráci, ale psa, který se projevuje nevhodně, byste měli přimět k tomu, aby se před svým konkurentem uklidnil, byl schopen v klidu zůstat sedět v jeho blízkosti a poté v tomto rozpoložení odejít. Tím psa učíte požadovaný vzorec chování.“

A do třetice všeho dobrého i zlého, poslední puberta u psa nastává v období, kdy se z vašeho štěňátka stává dospělý jedinec, což je zhruba ve stáří jednoho roku až roku a půl. Tehdy si pes naposledy ujasňuje svoje místo ve smečce psí i lidské. Jestliže jste v předchozích pubertálních obdobích postupovali správně a umravňovali svého miláčka, nyní už jen stačí mu některé věci připomenout a opět důrazně a okamžitě utnout projevy nechtěné. Zanedbali jste něco? Počítejte s vydáním velké energie a nervů na zastavení problémového chování. Budiž vám útěchou, že ještě stále máte šanci svého psa umravnit. Nástup a délka puberty je vždy závislá na velikosti plemene a platí, že čím větší pes, tím déle se puberta objeví. U některých velkých a zejména primitivních plemen počítejte s velkým zpožděním.

„Nechceme, aby teď majitelé nabyli dojmu, že všichni takto vedení psi budou přátelští a bezproblémový.  Každý pes je jiný, má specifickou povahu, svou genetickou výbavu po předcích a rasa byla k něčemu šlechtěna desítky a mnohdy i stovky let. Správným vedením však dokážete potlačit nechtěné projevy svého psa a musíte být schopni ho korigovat a zvládnout. Pes přátelský a submisivní vám bude dobrým společníkem po celý život. Některý pejsek občas bude vystrkovat růžky, ale vy ho zvládnete už jen pouhým napomenutím. Psi s vrozenou agresí nebo dominancí nebudou sice stoprocentně spolehliví, ale měli by vás respektovat, a to je podstatné. Majitel musí být schopný zvládat svého psa v každé situaci. Není ostuda mýt problémového psa, ale je strašné, když svého psa nezvládáte.“

Rada na závěr: Dostanete-li se do situace, kdy nejste schopni svého psa umravnit nebo uklidnit, položte ho na bok (U větších plemen musíte vydat více energie a vyloženě psovi podtrhnout nohy). Prsty jedné ruky mu zatlačte do oblasti krku a druhou použijte na přidržení v oblasti zadních nohou nebo boků. (Pes se pravděpodobně bude bránit, čím sebevědomější a dominantnější jedinec je, tím větší odpor bude klást.) Přesto ho takto držte až do té doby, kdy zůstane ležet i když obě ruce uvolníte. Vstát smí až na váš pokyn! (Někteří psi sice dokáží být velmi vytrvalí, ale když povolíte dříve, dělali jste zbytečnou práci a pes nic nepochopí.) V pozici podřízení, by se o vás pes neměl zapírat nohama a postupně by se měl celý uvolnit a podřídit se vaší vůli, čímž dokáže respekt vůči vaší nadřazené pozici. Při této manipulaci se snažte být uvolnění a zhluboka dýchejte. Nemusíte mluvit, jen se uvolněte. Do aktu nevkládejte, žádnou agresi, vztek ani jiné emoce, jen v klidu čekejte a dýchejte.